Tankar kring Bortvald
Bortvald av Helen Lindell är en mycket gripande berättelse, baserad på verkliga händelser och skildrar Helens egen uppväxt fram tills att hon är en ung vuxen. Boken är utgiven på författarens eget förlag Marell förlag och under Bokmässan i Göteborg i höstas intervjuade jag henne, som öppenhjärtigt berättade om både bakgrunden till boken och hur det var att skriva ner den.
I boken kallar hon sig Marlen och vi får följa hennes trassliga uppväxt, där allt en dag förändras när Marlen berättat på BUP om hur hon har det hemma. Marlens mamma påstår att hennes dotter ljuger och de sociala myndigheter väljer att gå på mammans linje. Istället för att hjälpa den olyckliga flickan placeras hon i fosterhem och även om hennes liv innan inte heller var en dans på rosor förändras det nu fullständigt.
Hon blir bortvald av sin egen mamma.

Författare som skriver självbiografier lämnar ut sin omgivning mycket och det gör även Helen, men hon lämnar ut sig själv ännu mer. Obarmhärtigt och skoningslöst berättar hon om felval som hon gjort och vad det kostat henne. Till skillnad från de sociala myndigheterna blir jag helt övertygad om att Helen inte ljuger om någonting och det smärtar mig att allt är sant.
Språket flyter på enkelt och ledigt och som läsare kommer man nära Marlen just genom det raka berättandet. Allt är befriande osentimentalt skildrat och eftersom historien är berättad i kronologisk ordning är det lätt att följa med i turerna. Jag känner verkligen sympati för denna vilsna flicka som gång på gång söker bekräftelse och kärlek och lika ofta blir sviken och besviken.
Helen Lindell skriver på ytterligare en bok, som tar vid där den första slutar, och jag kommer definitivt att läsa den också.
Kommentarer